Realizace diskových polí v Městské knihovně v Praze

Městská knihovna v Praze

MKP je příspěvková organizace, která patří mezi nejvýznamnější knihovny v České republice. Vznikla v roce 1891, a dnes je s více než čtyřiceti pobočkami největší veřejnou knihovnou u nás.

Plní ale také významnou roli kulturní a komunitní. Silnou stránkou knihovny je její vlastní IT tým, který v minulosti provedl modernizaci a digitalizaci knihovny, stará se u její provoz a neustále pracuje na zavádění nových technologií.

Infortrend – řešení diskových polí v MKP

Pro každého správce IT je vždy výhodnější, když spravuje co nejpodobnější hardware od co nejméně výrobců. Už jen proto, že využije naučené postupy a stávající nástroje. 

Fakt, že v těchto podmínkách několikrát zvítězila pole Infortrendu svědčí o dobré spolupráci našeho dodavatele s distributorem.

V takovýchto podmínkách se ukázalo, že pro požadovaný účel obměny diskových polí potřebujeme disková pole s požadovanou kapacitou, snadno připojitelná do stávající SAN jako bloková zařízení. Bez velkých nároků na výkon, a s velkým důrazem na cenu a životnost řešení.

Pro nás v MKP jsou důležité hlavně zkušenosti z reálného provozu, jak se pole chová pod reálnou zátěží. Tam je výborný indikátor latence, jehož vysoké hodnoty značí, že je na poli něco přetíženo – že nestíhá řadič nebo disky odbavovat IO požadavky.

DS4016RT vykazuje latence typicky 4-8ms. Je to dáno tím, že řadiče obsluhují nejen samotné pole, ale i velký expanzní box a přistupuje na něj mnoho serverů najednou.

Nové pole DS1024R2 vykazuje v zátěži latence typicky max. 4ms, a to i pod zátěží 40ti virtuálních serverů a téměř stálým tokem 1500-2000 IOPS. Zaznamenali jsme ale i třeba špičku s 9500 IOPS read + 2500 IOPS write, kdy latence stoupla špičkově na 11ms.

To bylo pro nás příjemným překvapením.

Ukázalo se, že druhá generace polí, i když jsme sáhli po nejnižší řadě, je pro nás přínosná. 

Druhé koupené pole, které má hlavně nahradit staré diskové zálohovací pole v druhé lokalitě, ještě nebylo plně nasazeno do provozu, ale předpokládáme, že oproti předchozímu poli DS S16F, jehož současné latence vyskakují až na stovky ms, určitě dojde ke zlepšení situace.

MĚSTSKÁ KNIHOVNA V PRAZE

MKP je příspěvková organizace, která patří mezi nejvýznamnější knihovny v České republice. Vznikla v roce 1891, a dnes je s více než čtyřiceti pobočkami největší veřejnou knihovnou u nás. Plní ale také významnou roli kulturní a komunitní.

IT TÝM MKP

Silnou stránkou knihovny je její vlastní IT tým, který v minulosti provedl modernizaci a digitalizaci knihovny, stará se u její provoz a neustále pracuje na zavádění nových technologií. Vzhledem ke specifickým požadavkům se nebojí vytvářet vlastní řešení, včetně vlastního knihovnického systému.

DISKOVÁ POLE V MKP

“Disková pole Infortrend používáme od roku 2013. Máme tu ale zkušenost i s jinými “slavnějšími” značkami a tak můžeme porovnat. Infortrend za nimi nijak nezaostává, nabízí srovnatelný výkon i srovnatelnou kvalitu, aniž by bylo potřeba platit „za značku“. Přitom mnohá technická řešení Infortrendu nám přijdou dokonce modernější a lepší než u značkové konkurence. Takže my rozhodně spokojeni jsme.” Říká hlavní IT specialista z MKP.

Eshop

Chcete vyzkoušet DEMO server?

Server k zapůjčení: Intel 2U Coyote Pass, RAM: 16x Kingston DDR4 8GB DIMM 3200MHz

Intel Coyote Server

 

Chyba: Kontaktní formulář nebyl nalezen.