Se zajímavými novinkami od Synology, a to především s těmi výkonnými, se v posledních měsících roztrhl pytel. Nám se nyní dostal do rukou obzvlášť zajímavý kousek, jenž díky svým parametrům můžeme směle označit jako malý server. Jedná se o NAS s označením DS1621+, který se jako první pyšní plnohodnotným procesorem AMD Ryzen.
Obsah balení a design
Balení, jak je u Synology příjemným zvykem, se vyznačuje jednoduchostí a kompaktností. Kartonový obal s uchem, uvnitř precizně uložený NAS a další příslušenství bezpečně uložené v krabičkách. Žádné zbytečné plýtvání místem.
V balení kromě samotného NASu dostaneme i nezbytný napájecí adaptér, dva ethernetové kabely, šrouby na uchycení SSD disků a plastový klíček pro odemknutí zámků jednotlivých šachet.
Po designové stránce vypadá DS1621+ prakticky identicky jako jeho předchůdce D1618+. Šasi plechové s matným černým lakem. Přední maska je tvořena kvalitním plastem a nalezneme zde 6 pozic pro diskového jednotky. V horní části uprostřed je zapínací tlačítko a stavové LED diody a ve spodní části jeden nenápadný USB port. Každá disková šachta má vlastní LEDku a zámek, který se otevírá dodaným klíčem. Klasické 3,5“ HDD se instalují bez nutnosti použít nástroje a 2,5“ SSD disky s pomocí dodaných šroubků.
Většinu zadní strany zaujímají dva velké tiché ventilátory, vedle nich napájecí konektor a ve spodní části dva eSATA porty pro další rozšiřování diskové kapacity, dva USB 3.0 konektory a především čtyři ethernetové porty 1GbE s podporou Link Aggregation / Failover. A v neposlední řadě nutno dodat, že vedle ventilátorů vpravo nalezneme zaslepenou šachtu pro osazení doplňkové 10GbE síťové karty.
Ze spodu nalezneme plechovou krytku, která ukrývá sloty pro rozšíření operační paměti RAM. Dva sloty M.2 NVMe pro osazení SSD disků mezipaměti se nacházejí uvnitř NASu a pro jejich instalaci musíme nejprve vyjmout diskové šachty, což není nic složitého. Samotná instalace spočívá jen v nasunutí SSD kartiček do slotů a domáčknutí do plastových příchytek.
Software
Softwarové prostředí Disk Station Manager (DSM), jeho instalace a nastavení je, jak už je dobrým zvykem výrobce, stále stejné napříč všemi zařízeními Synology. Před samotnou instalací je nejprve nutné osadit alespoň jeden disk. Instalace probíhá standardně přes webové prostředí. Vše je plně lokalizované do češtiny. Průvodce nás v jednotlivých krocích provádí celou instalací. Nejprve proběhne samotná instalace operačního systému, což je velice rychlé a i s restartem a povinným timeoutem netrvá více, jak 10 min.
Během instalace můžeme NAS připojit do služby QuickConnect, která usnadňuje správu a přístup k datům z internetu, mobilů apod. Po instalaci se již přihlásíme do známého prostředí DiskStation Manager (DSM), kde se můžeme plně oddávat dalšímu nastavování, sledování stavu uložiště a využívat dalšího velkého množství pluginů a aplikací, které jsou dostupné přes Centrum balíčků. Mezi zajímavé aplikace patří např. vyladěné aplikace pro monitoring webkamer Surveillance Station, vlastní firemní cloud Synology Drive, profesionální zálohování stanice a virtuálních serverů Active Backup for Business a Virtual Machine Manager pro vytvoření a správu virtuálních stanic a serverů přímo na tomto NASu.
Webové prostředí překvapí až neuvěřitelnou svižností. Přepínání oken, procházení daty a spouštění aplikací probíhá opravdu bleskově. A to vše má na svědomí výkonný hardware, o kterém si nyní něco málo povíme.
Hardware
Jak už bylo řečeno na začátku, NAS Synology DS1621+ je po hardwarové stránce průkopníkem v daném segmentu. V jeho nitru bije 4-jádrový procesor AMD Ryzen V1500B na frekvenci 2,2GHz postavený na architektuře „Zen“. K tomu je v základu osazeno 4 GB DDR4 RAM, jenž můžeme rozšířit až na 32GB RAM (osazením 2x 16GB modulů). Dodáme tím tolik potřebnou paměť a to především pro virtualizaci (aplikace Virtual Machine Manager). Výkon můžeme posouvat ještě dále a to tak, že osadíme M.2 2280 NVMe SSD moduly, které slouží jako mezipamět pro časté operace primárně při použití klasických mechanických HDD disků. S jedním osazeným modulem budeme kešovat pouze čtení a osazením dvou modulů přidáme i kešování zápisu. Synology doporučuje použít SSD vlastní výroby určené přímo do NASů Synology. Výrobce pak slibuje např. pokročilý odhad životnosti, který půjde sledovat v DiskStation Managementu (např. námi testovaný typ SNV3400-400G).
Se šesti diskovými jednotkami se můžeme dostat až na kapacitu 108 TB (disky 6 x 16 TB), v závislosti na tom, jaké nastavení RAID zvolíme. Kapacitu můžeme dále zvětšovat pomocí dvou jednotek Synology Expansion Unit DX517 připojených k portu eSATA. Maximální kapacita jedné jednotky je 80TB (5 šachet) a lze se tak dostat až na těžko uchopitelných 288 TB. Samotný výkon novinky se oproti předchozí generaci DS1618+ (s procesorem Atom C3538) zvýšil podle různých zdrojů o průměrných 76 % v sekvenčním diskovém zápisu a o 174 % v náhodném diskovém zápisu.
My jsme použili pro vlastní měření dvě testovací konfigurace. V první jsme osadili 4x HDD do RAID 5 (Seagate Iron Wolf 6TB) + 2x M.2 NVMe SSD SNV3400-400G. Takto jsme se dostali blízko výkonnostnímu stropu při použití klasických HDD v kombinaci s SSD vyrovnávací paměti. Průměrná rychlost diskových operací na náhodném balíkem dat pohybuje kolem 300 MB/s. V druhé konfiguraci jsme použili čistě SSD řešení se dvěma SSD Synology 480GB nastavené do RAID0 (bez vyrovnávací SSD paměti, která pro SSD datové disky postrádá smysl). Na stejném balíku dat jsme naměřili rychlost převyšující 500 MB/s. Samozřejmě se jedná o interní rychlosti v rámci NASu. Chceme-li se podobným rychlostem přiblížit v síťovém provozu, pak je nezbytné zapojit všechny čtyři LAN konektory ke switchi s funkcí agregace portů a případně osadit již zmiňovanou 10GbE kartu (E10G18-T2 / E10G18-T1 / E10G17-F2), což jsou PCIe karty s LAN nebo optickými porty.
Závěr
Z výsledků testů je zřejmé, že ve své kategorii se nejedná o běžné zařízení a používat jej pouze jako NAS by bylo mrhání jeho výkonem. Zařízení dobře poslouží jako virtualizační či backup nástroj. V kombinaci s ultrarychlým uložištěm a cloudem pro desítky uživatelů, kteří zařízení nebudou šetřit třeba i streamováním videa ve 4K a ještě k tomu využijí např. zabudovaný VPN server a nebo třeba Surveillance Centrum pro správu nad firemní kamerovým systémem.
Chyba: Kontaktní formulář nebyl nalezen.